El-Ayak-Ağız Hastalığı ve Herpangina

El ayak–ağız hastalığı nedir ?

Koksakivirüs A16 (CA16) yada human enterovirus 71 (EV71) ile oluşan hafif bir hastalıktır. Belirtileri; ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısı ve ishaldir.

Yedi-on gün süren, el ve ayaklarla birlikte, ağız çevresini ve içini tutan, 1-5 mm çapında kızarık su kesecikleri şeklinde döküntüleri vardır.

Hastalık ne zaman görülür ?

Hastalık genellikle yaz ve sonbahar aylarında görülür.

Nasıl bulaşır ?

Hastalığın bulaşması, virüsü almış kişilerin tükrük, salya, serum veya dışkılarıyla temas etmek suretiyle olur. Bu kişilerin hapşırması, öksürmesi de diğer insanları hasta edebilir.

Hasta kişi virusu aldıktan sonra kendisi hastalık göstermeden, başka kişilere 8-12 hafta süreyle bu hastalığı bulaştırabilir.

Belirtiler ne  zaman ve nasıl başlar ?

Virusler alındıktan sonra 3 ila 6 gün içerisinde belirtiler görülmeye başlayabilir.

Hastalık erişkinler ve büyük çocukları da etkilemekle birlikte, 6 ay-2 yaş arası çocuklarda ağır seyreder. Ateş de özellikle küçük çocuklarda çok yüksek seyreder.

Baş ağrısı, sırt ağrısı, kusma, karın ağrısı, ishal küçük çocuklarda neredeyse her zaman, büyük çocukların sadece dörtte birinde görülür.

Herpanjina nedir ?

Herpangina, daha çok CA16’larla oluşan, ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve boğazın arka bölümünde 1-2 mm yaralarla karakterize diğer bir klinik tablodur.

İki-üç gün içinde karakteristik olarak ağız tavanında, yumuşak damakta, küçük dilde, boğaz arka duvarında, bademcik üzerinde ve çok nadiren de yanak içinde etrafları kızarık 3-4 mm ülserler ortaya çıkar. Bu lezyonların sayısı 1 ila 15 tane arasındadır.

Ağızdaki yaralar öylesine ağrılıdır ki, çocuk yemek istemez, eğer sıcak olarak verilirse sıvı gıdaları dahi almakta zorlanır.

Bu bulgular da genellikle 3-7 gün arasında şiddetini kaybeder ve yavaş yavaş solmaya başlar.

Tanı bulgulara bakılarak konur.

Virusun saptanması için ciltten kabarık olan bölgelerden alınan örneklerden izolasyon yapılabilir, ancak bu çok gelişmiş laboratuar imkanları bulunan merkezlerde mümkündür,

bulgular öylesine özeldirki bu incelemeye çoğunlukla gerek görülmez.

Nasıl tedavi edilir ?

Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Hafif olgularda ve büyük çocuklarda ateş düşürücü ilaçlar iki-üç gün süreyle kullanılabilir, sıvı beslenme solüsyonları ile destekleyici tedaviler verilebilir. Küçük çocuklar ve ileri derecede beslenme bozukluğu oluşmuş çocuklarda nadiren hastanede yatırılarak takibi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.